Fabryka Schindlera wycieczka

portret Stalina w Fabryce Schindlera

Jednym z najważniejszych muzeów w Krakowie jest Fabryka Schindlera. Wycieczka po niej pozwoli Ci poznać wstrząsającą historię mieszkańców okupowanego podczas II wojny  światowej Krakowa. Nowoczesne Muzeum zostało zaprojektowane z myślą o tym, aby jak najlepiej ukazać zwiedzającym losy obywateli Polski podczas czasów okupacji. Przy jego tworzeniu oprócz historyków brali udział także różni artyści, aby w jak najlepszy sposób oddać atmosferę czasów II wojny światowej.

zwiedzanie fabryki Schindlera z Sewerynem

Zwiedzanie Fabryki Schindlera z przewodnikiem

Zwiedzanie Fabryki Schindlera z przewodnikiem to fascynująca opowieść o życiu w nieludzkich czasach. Poznaj historię bohaterów, którzy dzięki swoim często heroicznym postawom dali przykład przyszłym pokoleniom. Usłysz także o tych, którzy przeszli na złą, stronę stając się z ofiar katami.

wycieczka po fabryce Schindlera z Sewerynem

Fabryka Schindlera wycieczka:

Czas trwania zwiedzania: około 90 minut. Wycieczkę można wydłużyć wybierając się na oprowadzanie po dawnym krakowskim getcie oraz żydowskiej części Kazimierza.

Prawa do zdjęć: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ Fot. Mariusz Cieszewski/flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Wycieczka po fabryce Schindlera pełen opis:

Fabryka Schindlera to jedno z miejsc na mapie Krakowa, które powinni odwiedzić wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej. W zachowanych oryginalnych budynkach fabryki emalii Oskara Schindlera można obejrzeć multimedialną ekspozycję, która pozwoli lepiej poznać wydarzenia z tamtego okresu. Zobacz jak wygląda wycieczka po fabryce Oskara Schindlera z przewodnikiem.

Fabryka Schindlera – miejsce uratowania ponad 1000 Żydów

Muzeum Fabryka Schindlera powstało w oryginalnych budynkach fabryki, w której w czasie wojny produkowano garnki, patelnie i inne wyroby emaliowane. Jej właścicielem był Oskar Schindler, Niemiec, który zatrudniał do pracy wielu Żydów. Pod koniec wojny zdecydował on o ewakuacji fabryki do Czech i zdecydował się zabrać ze sobą ponad 1000 pracowników pochodzenia żydowskiego. Uratował ich w ten sposób przed   pewną zagładą. Na motywach tej historii powstał film Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”, który był kręcony w autentycznych budynkach fabryki. Jego dzieło zostało docenione licznymi nagrodami i nominacjami, w tym najważniejszymi w świecie filmowym Oskarami, których otrzymał aż siedem.

Fabryka Schindlera to w tej chwili nie tylko oryginalny budynek fabryczny zachowany z czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim muzeum ukazujące historię tych czasów. Ekspozycja stała obejmuje wydarzenia z okresu II wojny światowej w okupowanym Krakowie. Została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający mógł niemal dosłownie przenieść się w czasie kilkadziesiąt lat wstecz i poczuć straszny klimat tamtych czasów. Podczas wycieczki po Fabryce Schindlera możesz nie tylko obejrzeć eksponaty z tamtych lat, ale również poczuć emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom Krakowa w czasie wojny.

muzeum fabryka schindlera zwiedzanie

Zwiedzanie Fabryki Schindlera – spacer ulicami okupowanego Krakowa

Wchodząc do Fabryki Schindlera możesz spodziewać się typowych sal wystawowych, w których prezentowane są kolejne zbiory. Tymczasem organizatorzy przygotowali dla Ciebie niezwykłą ekspozycję, która już od wejścia przenosi Cię w czasie. Podczas zwiedzania zobaczysz dawny zakład fotograficzny oraz oryginalny XIX wieczny fotoplastykon. W kolejnych punktach ekspozycji trafisz do dzielnicy żydowskiej czyli krakowskiego getta i poczujesz ciasnotę tam panującą oraz zobaczysz typowe mieszkanie żydowskie. Tu Twoja podróż się nie kończy, bo podczas zwiedzania Fabryki Schindlera odwiedzisz również obóz w Płaszowie, a na samym końcu dowiesz się o losach Krakowa   w momencie zajęcia go przez wojska Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku.

W czasie wycieczki po Fabryce Schindlera nie tylko zmieniasz otoczenie, przechodząc przez kolejne punkty na mapie okupowanego Krakowa, ale masz również okazję usłyszeć dobiegającą z głośników muzykę, rozmowy mieszkańców oraz zobaczyć oryginalne nagrania filmowe. Angażujesz w ten sposób wszystkie zmysły i po zwiedzaniu lepiej rozumiesz jak wyglądał Kraków w czasie okupacji niemieckiej.

Podczas zwiedzania Fabryki Schindlera możesz obejrzeć także dawne zdjęcia, broń, urządzenia oraz   przedmioty codziennego użytku. Być może niektóre z nich są Ci dobrze znane, ale zapewne niektóre wzbudzą Twoje zdziwienie. Dzięki takiej ekspozycji zobaczysz, jak wydarzenia historyczne przeplatały się z życiem codziennym w okupowanym Krakowie. To niezwykła opowieść o zwyczajnym życiu, które miało miejsce w bardzo nieludzkich czasach.

Ważnym elementem wycieczki po Fabryce Schindlera są też ludzie. Podczas zwiedzania poznasz ich sylwetki i historie, zarówno te codzienne, jak i mające większy wpływ na bieg historii oraz życie innych. Są wśród nich zwyczajni ludzie, którzy mieli to nieszczęście, że urodzili się w tamtym czasie i chcąc nie chcąc musieli się dostosować do warunków i zasad życia w okupowanym mieście. Wśród nich są również bohaterowie m.in. Oskar Schindler oraz Tadeusz Pankiewicz, których czyny pomogły innym ludziom i stali się oni przykładem dla przyszłych pokoleń. Będziesz miał okazję poznać również ciemną stronę wojny, czyli historię tych, którzy zmienili front i z ofiar stali się katami, donosząc, bijąc i znęcając się nad innymi. Będzie to dla Ciebie niezwykła lekcja człowieczeństwa i dowód na to, że sposób zachowania nie zależy od narodowości.

Wycieczka po Fabryce Schindlera – informacje praktyczne

Czas trwania zwiedzania Muzeum Fabryki Schindlera z przewodnikiem wynosi ok. 90 minut. W cenie wycieczki jest oprowadzanie po wystawie przez przewodnika jak i bilety wstępu do muzeum.

Wycieczkę po Fabryce Schindlera można przedłużyć wybierając dodatkowo zwiedzanie krakowskiego Kazimierza. Jego historia splata się z wydarzeniami, o których opowiada wystawa, więc jest to doskonała okazja, by zobaczyć, jak miejsca pokazane na wystawie zmieniły się od czasów II wojny światowej.


Zobacz też inne wycieczki z przewodnikiem:
5 miejsc do odwiedzenia w Krakowie
5 miejsc do odwiedzenia w Krakowie

Planujesz odwiedzić Małopolskę? Wybierasz się do Krakowa? Masz zamiar spędzić kilka dni w Mieście Królów? To świetnie się składa. Poniżej Read more

Katedra Wawelska – wycieczka z przewodnikiem
Wnętrze wawelskiej katedry

Katedra Wawelska to miejsce mające wyjątkową ponad 1000 letnią historię! To tutaj odbywały się koronacje królów polskich i najważniejsze uroczystości Read more